agregat wody lodowej

Agregat wody lodowej jako ekologiczna alternatywa

Alternatywa dla freonu

Doskonałą, a przede wszystkim ekologiczną alternatywą dla klimatyzacji opartych o freon (najpopularniejszych) są systemy wyposażone w agregat wody lodowej. To rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale także pozwala obniżyć koszty eksploatacji sprzętu. Dodatkowo dzięki swojej szczelności są one mniej awaryjne, a co za tym idzie, serwis klimatyzacji Wrocław jest rzadziej potrzebny.

Czym jest woda lodowa?

Woda lodowa to nic innego jak czynnik roboczy, który stosuje się w najnowszych systemach chłodzenia. Agregat wody lodowej można zasilać zarówno czystą wodą lub taką zawierającą różne dodatki jak np. glikol. Woda w porównaniu do powietrza o wiele lepiej przewodzi ciepło, a więc jest znacznie lepszym czynnikiem chłodzącym. Zapewnia to szybsze i skuteczniejsze chłodzenie. Jej kolejną zaletą jest to, że jest tania i o wiele łatwiej można ją uzupełnić w przeciwieństwie np. do freonu. Należy jednak pamiętać, że jeżeli pragnie się stosować glikol, który zapobiegnie zamarzaniu, trzeba dobrać odpowiednie materiały w całej instalacji.

Jak działa agregat wody lodowej?

Chillery wody lodowej mają za zadanie wytworzenie chłodziwa o konkretnych parametrach oraz dostarczenie go do całego układu. Zwykle system taki składa się z kilku elementów. Wśród nich znajduje się sprężarkowy układ chłodzący oraz odpowiednio poprowadzony obieg wody, która chłodzona jest w parowniku. Chiller na rynku można spotkać w dwóch wariantach: ze skraplaczem chłodzonym powietrzem oraz wodą. Agregaty wody lodowej najczęściej stosuje się do utrzymania w ciągłości działania procesów technologicznych, które wykonuje się w określonych warunkach oraz chłodzenia maszyn i urządzeń. Wytworzona woda w chillerze trafia do wymienników ciepła, a później do urządzenia, które ma schłodzić. Po tym procesie zostaje znowu schłodzona.
Oczywiście trzeba pamiętać, że do poprawnego działania agregatów wody potrzebny może być serwis chillerów. Dzięki opiece odpowiednich specjalistów systemy tego rodzaju mogą działać bez przerwy. Wiąże się to oczywiście także z ich niską awaryjnością.

Podobne wpisy