chiller

Chiller – czym jest i do czego służy takie urządzenie

Alternatywna klimatyzacja

Aktualnie wszyscy przyzwyczailiśmy się do chłodnego powietrza Zwłaszcza w biurach gdzie przebywa jednocześnie bardzo dużo osób. Podczas lata, w którym panują wysokie temperatury, wejście do schłodzonego pomieszczenia sprawia każdemu ogromną ulgę. Większość osób, tam gdzie działa klimatyzacja Wrocław, nie dba o to, w jaki sposób działa oraz jaki ma wpływ na środowisko naturalne. Na szczęście jednak istnieje pewna alternatywa dla klasycznej klimatyzacji – chillery wody lodowej. Jednak zanim zacznie się szukać sposobów na montaż tej instalacji, warto sobie odpowiedzieć czym tak naprawdę jest chiller.

Jak działa chiller?

Urządzenie to, to po prostu agregat wody lodowej, którego inna nazwa to wytwornica wody lodowej. W pewnym sensie instalacja ta jest bardzo podobna do klasycznych systemów ogrzewania. Różnicą, która jest najbardziej charakterystyczna jeżeli chodzi o te dwa układy jest to, że w przypadku ogrzewania stosuje się gorącą wodę. Natomiast jeśli chodzi o chillery to woda jest zimna. Cała instalacja to skomplikowany system zaworów oraz pomp. Woda lodowa przy ich użyciu dostaje się do odbiorników ciepła, które w tym przypadku nie są kaloryferami, a klimakonwektorami. W trakcie ogrzewania woda osiąga temperaturę 10-16 stopni, a w chillerze chłodzona jest do około 6 stopni.

Dlaczego warto stosować takie rozwiązania?

Przede wszystkim instalacje tego rodzaju charakteryzują się całkiem sporą sprawnością, przez co pozwalają na uzyskanie naprawdę niewielkich rachunków. Trzeba jednak pamiętać, że na start taka instalacja w większości przypadków jest droższa niż standardowa klimatyzacja domowa Wrocław. Jednak woda lodowa przy dłuższym użytkowaniu z całą pewnością się opłaci. Dodatkową zaletą instalacji opartej o chillery jest fakt, że w większości przypadków jest ona o wiele bezpieczniejsza niż klasyczna instalacja. Bowiem nie ma ryzyka dostania się freonu do środowiska naturalnego. W przypadku jakiejkolwiek awarii przy tego rodzaju instalacji wydostaje się tylko woda. Jednak trzeba pamiętać, że takie awarie powstają bardzo rzadko.

Podobne wpisy