woda lodowa

Woda lodowa

Jednym ze sposobów na kontrolowanie temperatury w konkretnym pomieszczeniu jest woda lodowa. To rozwiązanie charakteryzuje się dosyć dużą oszczędnością. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat tego produktu.

Co to jest woda lodowa?

Woda lodowa jest czynnikiem, który stosowany jest przy różnych systemach chłodzenia takich jak klimatyzacja Wrocław bądź też duże instalacje chłodnicze w przemyśle. Konstrukcje tego rodzaju w założeniach, są dość podobne do systemów ogrzewania. Różnica polega jednak na tym, że w ich środku nie znajduje się gorąca woda, a zimna substancja. Zasilanie instalacji mieści się w okolicach 5 do 10 stopni Celsjusza, natomiast powrotu pomiędzy 10 a 16 stopni Celsjusza. Substancja ta nazywana jest w ten sposób właśnie ze względu na stosunkowo niską temperaturę.

Jak wykorzystać wodę lodową?

Najważniejszą kwestią, o jaką trzeba zadbać, tworząc instalację opartą o wodę lodową, jest odpowiednie jej źródło. Źródła tego rodzaju elementu nazywa się np. chiller, agregat wody lodowej czy też agregat ziębniczy. Ich zasada działania jest dość prosta, ponieważ są pewnego rodzaju wymiennikami pomiędzy substancją a powietrzem. Najczęściej woda lodowa to roztwór glikolu propylenowego z wodą lub też glikolu etylowego z wodą. Przy zastosowaniu chillerów następuje wytworzenie zimna wykorzystaniu energii cieplnej.

Gdzie stosuje się wodę lodową?

Tego rodzaju instalacje, w których stosowana jest woda lodowa do tej pory najczęściej, stosowane są w specjalnych instalacjach przemysłowych o bardzo dużych gabarytach. Jednak to się dość mocno zmienia i obecnie tego rodzaju systemy stosowane są także w przypadku instalacji bardziej kompaktowych w mniejszych budynkach. Nawet niekiedy jako klimatyzacja domowa Wrocław. Zaletami wykorzystania czegoś takiego jak chillery wody lodowej jest także możliwość kaskadowego łączenia agregatów. Dzięki temu jest możliwość uzyskiwania wydajności, jaka tylko nam jest potrzebna. Założenie takich instalacji jest dość drogie. Mimo to koszt utrzymania instalacji nie jest bardzo drogi, ponieważ później potrzebna tylko prądu do zasilenia pomp i siłowników.

Podobne wpisy